Војислав Коштуница и Тони Блер
Аутор:
ФоНет
Коштуница је рекао да постоји и политичка воља за то да се превазиђу актуелни неспоразуми у сарадњи Србије са Хашким трибуналом, који су довели до прекида преговора са ЕУ.
Председник Владе Србије је навео да је Блер показао "велику заинтересованост" да се преговори са ЕУ обнове јер, како је прецизирао, "сви виде да је будућност Србије у Европи".
Он је нагласио да је већи део данашњих разговора у Даунинг стриту ипак био посвећен даљим разговорима о будућем статусу Косова и Метохије.
Коштуница је додао да је британском премијеру пренео ставове Владе Србије о високом степену аутономије за Космет и уручио му Платформу Србије о решавању косметског проблема, при чему је Блер показао спремност да проучи тај документ.
Председник Владе Србије је рекао да је током разговора пренео и став Србије о томе да је високи степен аутономије за Косово и Метохију, према стандардима међународних и закона европских земаља, најоптималније решење.
И та, највиша могућа аутономија је онај компромис о коме треба разговарати јер свако наметање решења, такозвани "наметнути компромис" не може бити прихватљив за Србију, указао је Коштуница и поновио да Скупштина Србије не може и неће прихватити "наметнути компромис" и да ће то бити одбачено у Србији.
Говорећи о томе да ли је било конкретних идеја о сарадњи са Хашким трибуналом, пре свега, у светлу вести да ће Велика Британија обавештајно помоћи Србији у тражењу генерала Ратка Младића, Коштуница је рекао да о самој обавештајној сарадњи није било разговора, али је истакао да предстоји израда акционог плана о сарадњи са Хагом.
У разговору председника Владе Србије и британског премијера учествовали су и чланови делегације Владе Србије - министар привреде Предраг Бубало, министар унутрашњих послова Драган Јочић и председник Координационог центра за Косово и Метохију Санда Рашковић-Ивић.