Било да имате питање, коментар, сугестију или било какав проблем који је у оквиру надлежности Владе, пошаљите нам своју поруку и потрудићемо се да вам одговоримо у најкраћем року. Уколико ваш проблем излази из оквира наших овлашћења, проследићемо поруку надлежној институцији.
Косово и Метохија је аутономна покрајина у саставу Републике Србије и на основу Резолуције Савета безбедности Уједињених нација 1244 од 10. јуна 1999. године налази се под привременом цивилном и војном управом Уједињених нација.
Држава Србија, упркос томе што су привремене институције самоуправе у Приштини једнострано, противно основним принципима међународног права, прогласиле независност 17. фебруара 2008. године, води мирну, дипломатску и правну борбу за очување Косова и Метохије у свом саставу.
Преговори Београда и Приштине о темама од значаја за живот Срба и осталог неалбанског становништва на Косову и Метохији започели су у марту 2011. године у Бриселу, уз посредовање Европске уније. Посредник у дијалогу била је висока представница ЕУ за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон, а потом и Федерика Могерини.
Дијалог је 2012. године подигнут на политички ниво, уз учешће председника Владе Републике Србије и председника Владе привремених институција самоуправе на Косову.
Посредници Европске уније у дијалогу сада су високи представник ЕУ за спољну политику и безбедност Жозеп Борељ и специјални представник ЕУ за дијалог Београда и Приштине и друга регионална питања на Западном Балкану Мирослав Лајчак.
Детаљније о преговарачком процесу Београда и Приштине погледајте овде.