Вучић је током посете селу Дљин, у општини Лучани, где се излила река Бјелица и поплавила куће, помоћне објекте, пластенике и њиве, рекао да ће се у случају наставка обилних падавина створити услови за проглашење ванредне ситуације на целој територији Србије, с обзиром на то да закон тачно прописује у којим случајевима се то чини.
Влада, како је рекао, нема законски право да донесе одлуку о ванредној ситуацији док не буду испуњени услови за то. Тек последично може да реагује увођењем ванредне ситуације, након чега се сва расположива средства и људство стављају на располагање како би се помогло грађанима.
Премијер је додао да је јутрос са представницима Европске уније постигнут договор о помоћи у висини од 1,2 милиона евра, која ће бити намењена грађанима угроженим овогодишњим елементарним непогодама.
Он је обећао грађанима средства која је обезбедила држава како би се надокнадила штета од поплава.
Од наведеног износа помоћи ЕУ, 700.000 евра ће бити одвојено за апарате, белу технику и намештај, а остатак за пољопривреду, док ће се држава директно постарати за стамбене и помоћне објекте, колико је то могуће, нагласио је Вучић.
Према његовим речима, држава има још 30 милиона евра издвојено за поправљање водопривредних објеката на Бјелици и на оближњем акумулационом језеру.
Премијер је подсетио на то да 40 година није било озбиљних улагања на Бјелици, због чега држава и надлежни органи треба да размотре да ли проблем са изливањем ове реке може дугорочније да се реши.
Урађено је доста тога, али очигледно није било довољно да се зауставе све бујичне реке у Србији, навео је он и упозорио на то да су критична места Параћин и Ћуприја у сливу Мораве, на истоку земље Млава и Пек, као и општине које су већ биле поплављене у сливу Западне Мораве.
Те тачке су, како је нагласио, од кључног значаја и неопходно их је заштитити свим расположивим снагама.
Вучић је исказао захвалност Војсци Србије на њеном ангажовању на терену и пружању помоћи народу у тешким тренуцима, истичући да су људи који су погођени поплавама хероји јер имају вере у себе и у државу да ће моћи да обнове уништено.
Он је најавио да ће држава кроз бољи стандард покушати да подстакне грађане да осигурају своју непокретну имовину, што је једно од најважнијих и најтежих питања.
Вучић је указао на то да је важно радити и на промени свести јер се, на пример, дешавало да се граде усеци на рекама и мимо званичних изграђених прелаза који су сад пропустили воду.
Премијер је нагласио да је тренутно најважнија ствар да се сачувају људски животи, уз напомену да је вода у околним местима била много виша него што је неко могао да предвиди.
Он је након обиласка села Дљин, где се вода након испумпавања повукла и тренутно су поплављене само њиве, обишао и фабрику боја и лакова "Максима".
Премијер Вучић у обиласку фабрике боја и лакова "Максима"
Вучић је приликом посете фабрици наменске индустрије "Милан Благојевић" у Лучанима исказао захвалност радницима због свега што су учинили у одбрани фабрике од воде, али и истакао да је поносан на то што је јуче управо из овог погона наручиоцима послат суви барут.
Он је директору овог предузећа Радошу Миловановићу поручио да је неопходно да се све снаге усмере на унапређење производње, док је председнику општине Лучани Весни Стамболић сугерисао да општинске комисије што пре изађу на терен и обиђу све поплављене куће и објекте.
На терену у селу Дљин су и министар одбране Зоран Ђорђевић, министар привреде Жељко Сертић, начелник Сектора за ванредне ситуације Предраг Марић, вршилац дужности директора ЈП "Путеви Србије" Зоран Дробњак и припадници Војске Србије.